Výhody a nevýhody technologie VPN pro podnikání

Výhody a nevýhody technologie VPN pro podnikání

Služba VPN slouží především k ochraně firemních dat a trochu k úspoře peněz. Jsou však všechny sítě VPN stejně spolehlivé? Všechny podrobnosti jsou v našem článku.

VPN je software, který si v posledních letech získal velkou oblibu. V souvislosti s pandemií se tedy značný počet společností připojil k internetu a využití technologií se mnohonásobně zvýšilo. Je to dáno tím, že počet kybernetických útoků na podniky neustále roste. Například počet kybernetických útoků na organizace ve druhém čtvrtletí roku 2022 vzrostl o 26% oproti předchozímu čtvrtletí, podle společnosti “Positive technologies”.

VPN vám umožňuje chránit firemní soubory a účty, proto se všem společnostem doporučuje používat tuto technologii.

Co představuje VPN?

VPN je zkratka pro Virtual Private Network. Jinými slovy, je to technologie pro zajištění bezpečnosti na internetu. S jeho pomocí můžete dosáhnout anonymity a důvěrnosti. To je důležité zejména pro společnosti, které ukládají obchodní data (včetně obchodních tajemství) na servery s přístupem k internetu. Dříve nebo později se podnik dostane do pozornosti vetřelců, kteří se pokusí provést kybernetický útok. VPN vám umožňuje chránit důležitá data pro společnost.

Tato technologie využívá spolehlivé a moderní šifrovací algoritmy. Výsledkem je vytvoření virtuálního tunelu s vysokou úrovní zabezpečení, přes který jdou veškeré informace na vzdálený virtuální server. V době přenosu dat se může hacker pokusit data ukrást nebo proniknout do systému. I když se mu podaří obejít ochranu tunelu, útočník získá náhodnou sadu prvků.

K dešifrování této náhodné znakové sady je vyžadován speciální šifrovací klíč. Je k dispozici pouze oprávněným stranám. Patří mezi ně pouze osoby, které mají oficiálně povolený přístup. A pokud někdo zvenčí (například hacker) nemá šifrovací klíč, pak nebude schopen dešifrovat přijatou náhodnou datovou sadu. To znamená, že nebude moci přijaté informace žádným způsobem využít.

Na co používat VPN?

Seznam možností použití VPN je poměrně rozsáhlý. Podíváme se na to, proč společnosti mohou potřebovat tuto technologii používat:

  • Ochrana přenosu dat – obchodní tajemství je důležitá informace, která by se neměla dostat do nepovolaných rukou;
  • Ochrana při práci na dálku – velké množství lidí pracuje na dálku, což vytváří úrodnou půdu pro podvodníky k zachycení souborů;
  • Ochrana transakcí – podvodníci se často snaží jakýmikoli prostředky zachytit finanční informace;
  • Úspory na rezervaci letenek, pronájmu ubytování a aut – v některých regionech to může být výhodnější a levnější.

Pro větší názornost se podívejme na princip fungování VPN na příkladu.

Účetní společnosti vytváří výroční zprávy a připojuje se k databázi na serveru. Všechny požadavky do databáze, stejně jako odpovědi v opačném směru, procházejí přes IXP (File Exchange Intermediate Point in Online Space). Předpokládejme, že se hacker připojil ke stejnému IXP. Pokud se mu podaří ochranu obejít, bude sledovat všechna přenášená data. Pokud nakreslíme přirovnání, pak to trochu připomíná poslech telefonní linky.

Náš účetní ale používá službu VPN, jak to úřady vyžadují. Když je povolena VPN, všechna data přenášená na server jsou šifrována. To znamená, že podvodník uvidí jen některé znaky, které nebude moci používat ani číst. Bez VPN by tyto soubory četl jako otevřenou knihu.∏

Protokoly VPN

Protokol VPN je softwarový kód, na kterém je založen provoz každé služby VPN. Jinými slovy, toto je základ nebo základ, na kterém závisí spolehlivost a kvalita práce. Nyní existuje velké množství protokolů, z nichž každý má své vlastní vlastnosti a nevýhody. Zabezpečení, rychlost připojení, efektivita řešení problémů atd. budou záviset na zvoleném systému.

Zdůrazňujeme několik vlastností, kterým doporučujeme věnovat zvláštní pozornost při výběru:

  • Které platformy jsou podporovány. Některé služby mohou být univerzální a fungovat s libovolnými operačními systémy. Jiné mohou být kompatibilní pouze s určitými platformami.
  • Které sítě jsou podporovány. Ne všechny protokoly jsou podporovány ve stejných sítích. Proto existují VPN služby, které nabízejí své služby pouze v určitém stavu.
  • Jaká je rychlost provozu. VPN vždy zpomaluje vaše připojení k internetu. Ale toto zpomalení může být významné i nevýznamné. Tento faktor je velmi důležité vzít v úvahu, zejména pokud je zatížení velké.
  • Jaká úroveň zabezpečení je poskytována. DRůzné protokoly jsou založeny na různém programovém kódu. To znamená, že úroveň zabezpečení a prováděné úkoly se mohou výrazně lišit.

Na serverech VPN lze rozlišit několik nejčastěji používaných protokolů. Podívejme se na ně krátce:

  • OpenVPN. Jedná se o dva nejnovější a nejmodernější protokoly VPN, které mají podobnou strukturu jako protokol OpenVPN. Jsou však lepší jak v rychlosti, tak v bezpečnosti. V budoucnu může být tento protokol zcela nahrazen.
  • L2TP/IPsec. Z velké části opakuje předchozí protokol, ale rychlost a bezpečnostní charakteristiky jsou poněkud nižší. Používá se pouze v případě, že nelze použít protokol OpenVPN.
  • IKEv2/IPsec. Tento protokol má zcela odlišný kód, který je zaměřen na mobilní zařízení. Hlavní výhodou je rychlé opětovné připojení k síti. To je důležité v metru, na nultých podlažích a tak dále.
  • SSTP. Funguje pouze se softwarem společnosti Microsoft, jak byl vyvinut touto společností. Celkově vzato skvělá volba. Pokud vás ovšem nezmate jeho výkon pouze na určitých zařízeních.
  • WireGuard a SoftEther. Jedná se o dva nejnovější a nejmodernější protokoly VPN, které mají podobnou strukturu jako protokol OpenVPN. Jsou však lepší jak v rychlosti, tak v bezpečnosti. V budoucnu ho mohou zcela vytlačit.

Při výběru softwaru pro zlepšení zabezpečení přenosu dat na internetu doporučujeme věnovat zvláštní pozornost použitému protokolu VPN. Pokud je rychlost nízká, není zaručena bezpečnost a pokud existují nějaké další významné nedostatky, je lepší zvážit jiné služby.

Stav VPN v jiných zemích

V následujících státech je VPN zakázáno nebo výrazně omezeno její používání:

  • Čína;
  • Irák;
  • SAE;
  • Turecko;
  • Bělorusko;
  • Omán;
  • Írán;
  • Severní Korea;
  • Turkmenistán;
  • Myanmar;
  • Rusko.

Pokud plánujete vyrazit do některé z uvedených zemí, pak si předem ověřte, zda je tam možné používat VPN a za jakých podmínek.

Nevýhody VPN

Technologie VPN má také své nevýhody. Patří mezi ně zejména následující:

  • Rychlost internetového připojení se snižuje;
  • Za relativně spolehlivé služby musíte platit;
  • Bezplatné sítě VPN jsou často extrémně nespolehlivé;
  • V některých zemích je tato technologie omezena nebo zcela zakázána;
  • Mnoho webů blokuje připojení VPN.

Přesto je pro mnoho společností bezpečnost jejich dat důležitější a významnější než všechny výše uvedené nedostatky.

Placené a bezplatné služby VPN

Existuje několik možností, jak využít technologii VPN. Nejjednodušší je využít hotové bezplatné nebo placené služby. Za služby těch prvních nemusíte platit, protože jejich návratnost pochází z rušivé reklamy. Nejen to, ale také data zákazníků takových služeb jsou prodávána inzerentům. Pokud to pro jednotlivce často není nic nepříjemného, ​​pak pro velké společnosti s jejich firemním tajemstvím to může být značný problém. Proto nedoporučujeme vybírat si pro podnikání bezplatné služby.

Placené služby VPN také nejsou nejlepší volbou. Za prvé, mohou také prodávat data inzerentům nebo je přesměrovat na orgány činné v trestním řízení, pokud o to požádají. Často dochází k úniku uživatelských informací. S tím vším bude firma platit i za VPN služby. Samozřejmě to není ziskové.

Zbývá ještě jedna možnost: nastavit si vlastní VPN server na VPS v datovém centru u spolehlivého poskytovatele hostingu . Vaše údaje pak budou známé pouze vám. Náklady na pronájem virtuálního serveru jsou navíc levnější než sazby za většinu služeb VPN a koneckonců, jeden virtuální server může hostovat nejen VPN, ale také mnoho dalších užitečných služeb: firemní web, e-mailový klient, databáze, video konference a mnoho dalších.

Chcete mít data vaší společnosti v bezpečí? Přečtěte si naše podrobné pokyny k instalaci a nastavení vlastní VPN na VPS:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Avatar

    Zpráva o pravopisné chybě

    Následující text bude zaslán naší redakci: