Igor Sysoev, zakladatel Nginx, opouští projekt po 20 letech práce na něm. V materiálu — o historii vzniku a vývoje serveru, o významných akcionářích, také o zpětném odkupu platformy a důvodech odchodu Igora Sysoeva.
V Nginx dochází k velkým změnám: projekt bude nadále fungovat bez svého zakladetele Igora Sysoeva. Žádné předchozí oznámení o takovém rozhodnutí nebylo. O tom, jak se projekt vyvíjel a o důvodech odchodu zakladatele projektu - čtěte dále.
Volba směrem k rodině a přátelům
Oficiální blog Nginx uvádí že Igor Sysoev odchází, protože se plánuje věnovat jiným osobním projektům (které nejsou uvedeny). Také rozhodnutí vývojáře serveru ovlivnila touha věnovat více času svým přátelům a rodině. Maxim Konovalov, spoluzakladatel společnosti, v projektu zůstává a bude jej rozvíjet i po Igorově odchodu.
"Dnes se naše cesty rozcházejí a Igor jde na zasloužený odpočinek. Naštěstí jeho duch a kultura, kterou vytvořil, nikam neodejdou. Ve skvělých společnostech, produktech a projektech je DNA zakladatele konstantní a neměnná,“ řekl top manažer F5 Rob Whiteley.
Od spuštění až po webový server světové třídy
Nginx je webový server a poštovní proxy server. Sysoev zahájil vývoj v roce 2002 ao dva roky později zveřejnil první veřejné vydání. Do roku 2022 se tato platforma stala nejoblíbenějším serverem na planetě a vytlačila vedoucí postavení na trhu. Igor v době vzniku projektu pracoval jako systémový administrátor ve společnosti Rambler Group a tři roky, kdy byl projekt již spuštěn, setrval na pozici hlavního systémového administrátora společnosti. Projekt nikdo nevyvíjel společně s Igorem, proto jej lze považovat za sólový výsledek práce.
V 2004 se server stal veřejně dostupným ve formě otevřeného bezplatného softwaru pod licencí BSD (Berkeley Software Distribution license). Nginx byl původně navržen tak, aby běžel na systémech podobných Unixu. A později byla vytvořena sestava pro operační systém Windows.
Nová odbočka
Vývojáři a programátoři třetích stran se do projektu dlouho nezapojili. A v roce 2011 zakladatel služby vytvořil společnost na aktivnější propagaci Nginx. Poté se Maxim Konovalov, kolega Igora z Rambleru, připojil k podnikání jako spoluzakladatel.
V období od roku 2002 do roku 2019 přesáhla výše investic, které byli ruští programátoři schopni přilákat, 100 milionů dolarů. BV Capital, Runa Capital, společnosti E.ventures a MSD Capital tedy přinesly celkem 3 miliony. V roce 2013 tvůrci zakladateli dalších 10 milionů. Hlavním investorem přidaným k těmto investorům je fond New Enterprise Associates a také Aaron Levy, který vede Box.com. V roce 2014 se investice zvýšily o dalších 20 milionů dolarů prostřednictvím pěti fondů: Index Ventures (evropská společnost rizikového kapitálu), Telstra Venture (australská telekomunikační společnost), The Nuclear Energy Agency, také e.ventures (dříve se společnost jmenovala BV Capital) a Runa Capital (mezinárodní fond rizikového kapitálu), které investují v dřívějších fázích vývoje trhu. O dva roky později investoři investovali dalších 8 milionů dolarů.
Výkup společnosti a vyhledávání v prosinci 2019
V roce 2019 začalo pro společnost nové období: v březnu Nginx koupil vývojář F5 Networks v USA, který vytváří systémy pro IT infrastrukturu podniků. Společnost odhadla náklady na projekt na asi 670 milionů dolarů.
Značka Nginx zůstala zachována, její tvůrci nepřestali pracovat na projektu a pod novým zaměstnavatelem. Tento post si udržel také Gus Robertson, který se k projektu připojil v roce 2013 a v době koupě se stal jeho generálním ředitelem.
Několik měsíců po sjednocení společností došlo k incidentu, který se dostal do všech velkých zahraničních médií: na konci prosince 2019 se vedení Rambler domáhalo svých práv na Nginx a zahájilo trestní řízení o porušení autorských práv proti Sysoevovi a Konovalovovi. Podstatou tvrzení bylo, že Igor spustil Nginx jako jejich zaměstnanec a přilákal investice a založil samostatnou organizaci, když se tento nástroj stal populárním. 12. prosince byly prohledány kanceláře Nginx v hlavním městě Zakladatelé projektu a zahraniční Média přitom tyto akce označili za převzetí nájezdníků. A většina IT odborníků přijala stranu ochrany otevřeného kódu. Společnost Rambler nakonec stíhání odmítla a ukončila smlouvu s firmou, která zahájila řízení proti společnosti Nginx jménem holdingu. Kvůli nedostatečnému složení trestného činu o půl roku později ruské Ministerstvo vnitra uzavřelo řízení ve věci Nginx.
Podle W3Techs do roku 2022 Nginx převzal třetinu světového trhu webových serverů a předběhl Apache a Wappalyzer. Pro srovnání, v roce 2019 podíl ruského serveru podle Netcraftu nepřesáhl pětinu trhu. Nyní Nginx používá více než 374 milionů internetových zdrojů (asi 40 % stránek po celém světě), včetně Yandex, VK (včetně Vkontakte a Mail.Ru Group), streamovací služby Netflix a dalších.
Komentáře