Nejste si jisti, který operační systém použít k řešení vašich problémů? V našem přehledu jsou analyzovány 2 oblíbené systémy podobné UNIXu s podrobným popisem každého z nich.
Při tvorbě podnikového IT systému je nutné vzít v úvahu, jaké úkoly a požadavky na bezpečnost musí zvládat, při zachování stabilního, rychlého a spolehlivého chodu všech procesů. Proto je tak důležité vybrat správný operační systém, který bude na server nainstalován. Známý všechny OS Windows se pro tyto účely používá jen zřídka, mnohem častěji výběr specialistů spadá na systémy podobné UNIXu z rodin BSD a GNU/Linux, které mají podobné technické vlastnosti. Jsou vybrány z důvodu zvýšené úrovně zabezpečení dat, prakticky nejsou vystaveny útokům virů a hackerů, mají vysoký výkon. Oba systémy mají mnoho podobných vlastností a funkcí, ale každý má své vlastní odlišnosti. Zjistíme, který OS je nejlepší použít k řešení přesně vašich úkolů.
Vlastnosti OS BSD
Systém distribuce softwaru Berkeley Software Distribution, nebo BSD, byl vytvořen v Kalifornii na počátku 90. let. Zdrojové kódy OS 386BSD byly zpřístupněny veřejnosti, díky čemuž byly o něco později napsány takové základní operační systémy jako:
- BSD/OS – komerční verze.
- NetBSD – verze s otevřeným zdrojovým kódem.
- FreeBSD – verze s otevřeným zdrojovým kódem.
Přestože komerční verze BSD/OS již není podporována, ostatní projekty s otevřeným zdrojovým kódem se aktivně rozvíjejí a jsou populární mezi uživateli.
V současné době existují 4 open-source projekty založené na BSD, z nichž každý je vytvořen pro jiné účely a je založen na vlastním jádře:
FreeBSD jednoduchý, ale vysoce výkonný systém.
DragonFlyBSD vysoce výkonný operační systém založený na FreeBSD, který je navržen tak, aby podporoval multiprocessingové zpracování dat (SMP).
NetBSD systém, který zachovává maximální přenositelnost kódu pro různé výpočetní zdroje. Může být použit na zastaralých zařízeních, zejména systém byl použit v kosmických projektech NASA.
OpenBSD spolehlivý a bezpečný operační systém založený na NetBSD je často používán v amerických bankách a různých státních institucích.
TrueOS založený na FreeBSD, který byl dříve známý jako PC-BSD, je uveden samostatně. Systém je určen pro použití na pracovních stanicích.
Nejběžnějším operačním systémem z výše uvedených je FreeBSD. OS používá více než 80 % uživatelů, kteří preferují rodinu BSD.
Uživatelé se mohou seznámit s užitečnými informacemi a technickou dokumentací k nastavení systému v online formátu.
Instalace aplikací na FreeBSD se provádí několika způsoby:
- prostřednictvím správce balíčků (všechny verze uvedené po 9.1 budou standardně nabízet nové, flexibilnější implementace balíčků, které drží krok s verzemi na portech);
- prostřednictvím sbírky portů.
Sbírka portů je automatický systém pro vytváření programů ze zdrojového kódu, který výrazně zjednodušuje proces instalace souborů. Nyní existuje přes 33 tisíc různých aplikací. Stačí pouze nastavit potřebné parametry sestavení a vybrat příslušné položky nabídky spuštěním procedury provádění úlohy.
Vlastnosti OS Linux
Linux je ve srovnání s BSD jádrem operačního systému. Po přidání do jádra programů GNU se získají samostatné distribuce GNU/Linux s jednotlivými balíčky aplikací a systémových komponent, například Ubuntu, Debian, CentOS, Gentoo a mnoho dalších. Distribuce Linuxových distribucí probíhá pomocí instalačních balíčků zcela zdarma nebo za nízké náklady. Systém je také možné sestavit sami z dodaného zdrojového kódu.
Nejčastější běžné distribuce Linux:
Debian jedna z prvních distribucí, které se objevily.
Ubuntu nejpopulárnější operační systém založený na Debianu.
Fedora distribuční sada vyvinutá společností “RedHat”.
RHEL komerční verze distribuce Fedora.
CentOS distribuce založená na komerční distribuci Red Hat Enterprise Linux.
Gentoo systém, který je zcela sestaven ze zdrojového kódu a má flexibilní možnosti přizpůsobení.
Mint distribuce Linuxu, která je kompatibilní s Ubuntu a podporuje Java a Adobe Flash.
Slackware je považován za jednu z nejstarších linuxových distribucí, často označovanou jako „nejvíce UNIXové“.
Arch distribuce s neustálými aktualizacemi, systém podporuje binární formát a instalaci ze zdrojového kódu.
Každá z distribucí byla navržena tak, aby vykonávala různé úkoly. Chcete-li však používat a instalovat například Gentoo a Arch, budete potřebovat mnoho zkušeností se závislostmi a ovladači. Distribuce Ubuntu a Debian se instalují mnohem snadněji, ale mají zjednodušenou funkčnost.
Neformální komunita uživatelů Linuxu pomáhá začátečníkům i zkušeným profesionálům zvládnout složitosti jakékoli distribuce. Téměř veškerý software vytvořený pro Linux je volně k dispozici na Internetu.
Srovnání FreeBSD a Linux
Jak BSD, tak Linux jsou ve většině případů vyvíjeny nadšenci na nekomerčním základě. Můžete použít zdrojový kód zcela zdarma a změnit operační systém podle vlastního uvážení.
Další společný rys mezi distribucemi Linuxu a FreeBSD — jsou to operační systémy podobné UNIXu. Linux původně vytvořil Linus Torvalds jako bezplatnou alternativu k systému MINIX podobnému UNIXu. A FreeBSD je nejblíže původní verzi UNIXu: o tom svědčí i název úplně prvního OS z rodiny BSD – Berkeley Unix.
Dědictví UNIXu v obou rodinách operačních systémů spočívá v použití podobných vzorů. Například k interakci uživatele se systémem dochází nejčastěji pomocí interpretru příkazů (shell). Aplikační programovací rozhraní (API) v obou systémech má podobnou funkcionalitu. Kromě toho existují podobnosti ve struktuře souborových systémů. To usnadňuje portování aplikací z FreeBSD na Linux a naopak, zatímco jiné systémy, které nejsou UNIXové, to mohou být obtížné.
Jeden z hlavních rozdílů mezi rodinami je v typech licencí. Mnoho distribucí Linuxu je distribuováno pod licencí GNU GPL, která vám umožňuje používat zdrojový kód autora bez vyžádání povolení od vlastníka, při zachování distribučních podmínek produktu. Tento typ licence je také známý jako „copyleft“ („autorská levice“), který je založen na myšlence bezplatné distribuce a otevřenosti. Proto by měly být produkty s licencí GPL používány s extrémní opatrností při vývoji proprietárního softwaru.
Pokud jde o operační systémy BSD, a zejména nejoblíbenější z nich, FreeBSD, jsou distribuovány pod licencí BSD, která je volnější než licence GPL. Software pod licencí BSD lze například použít k vývoji proprietárních aplikací s uzavřeným zdrojovým kódem.
Jedním ze zásadních rozdílů mezi systémy je, že FreeBSD není pouze jádro, ale také základní komponenty OS vytvořené vývojovým týmem. Samotný Linux je pouze jedno jádro. Pokud jde o každou konkrétní distribuci, obsahuje kromě jádra také sadu specifického softwaru, nejčastěji sestaveného z různých zdrojů.
Použití obou systémů
Jak FreeBSD, tak Linux jsou poměrně často základem jiných - otevřených a proprietárních — systémů a navíc se používají na různých zařízeních.
Podívejme se na konkrétní příklady.
FreeBSD je základem tak populárních produktů a služeb, jako jsou:
FreeNAS – OS používaný pro síťové úložiště dat;
pfSense — distribuce firewallu;
m0n0wal — distribuce vestavěného firewallu;
Darwin — jádro systémů macOS, iOS společnosti “Apple”;
Junos – speciálně navržený operační systém pro síťová zařízení od Juniper Networks;
Isilon OS síťového úložiště od Dell EMC;
Netflix Open Connect appliances – streamovací server.
FreeBSD je také základem populárních herních konzolí PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita od společnosti “Sony”.
Na základě jádra Linux vytvořeno:
Android – OS pro mobilní zařízení Google;
Tizen — OS pro mobilní zařízení Samsung;
VMware ESXi — hypervizor;
ChromeOS — OS pro notebook Chromebook;
OS pro jednofázové počítače Cotton Candy a Raspberry Pi;
OS pro síťová zařízení Linksys.
Shrneme výsledky
Vývoj systémů s otevřeným zdrojovým kódem se nezastavil. Nyní se uživatel mnohem snadněji vypořádá s jejich instalací a používáním než dříve. Jak FreeBSD, tak Linux distribuce jsou si svou funkčností podobné, je velmi těžké si mezi nimi vybrat. Proto byste měli svůj výběr založit na konkrétních úkolech, které chcete pomocí operačního systému provádět, a také na dostupnosti specialistů, kteří každému konkrétnímu systému rozumí.
V naší společnosti se distribuční souprava CentOS používá na virtuálních serverech založených na bázi Xenu. Cloudové služby OpenStack jsou založeny na distribuci Ubuntu. A na FreeBSD provozuje některé servisní servery.
Vždy můžete nezávisle otestovat jakýkoli operační systém pomocí virtuálních serverů nebo virtuálních strojů v našem Virtuálním datovém centru a rozhodnout se, který z nich je pro vaše úkoly vhodnější. A zeptejte se na otázky, které Vás zajímají, a můžete se poradit s naší kvalifikovanou technickou podporou.
Komentáře